کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
به روشنای اشراق آفتاب چه بی ادعا ... غروب غرور مرا فهمید ! به جرأت زمین چه صادقانه از...

جزئیات بیشتر...
Mr and Mrs.Smith خانم و آقای اسمیت
کمدی ، حادثه ای ، مهیج, دوگ لایمن, 2005, براد پیت ، وینس وان ،...

جزئیات بیشتر...


درباره نوشابه های انرژی زا
« 3810 بازدید »

شرح:
یکی از انواع نوشابه های انرژی زا که در بازار ایران
نیز موجود است امروزه نوشیدنی های جدیدی به نام "نوشیدنیهای انرژی زا" بازار بسیار خوبی در باشگاههای ورزشی و فروشگاههای مواد غذایی پیدا کرده است. اما در این میان نگرانیهایی در باره ادعای سازندگان این نوشیدنیها و در باره بی ضرر بودن آنها وجود دارند که حتا به مجامع پزشکی نیز راه یافته اند. مطلب زیر مصاحبه CBS با دکتر لوییس پینکاس در باره نوشیدنیهای انرژی زا است.


نظرات یک متخصص تغذیه
اما خانم لیز اپل گیت (Liz Applegate) متخصص تغذیه بخش ورزش دانشگاه کالیفورنیا، اعتقاد دارد که این نوشیدنیها در واقع "یک قوطی کافئین همراه با شکر" هستند.

در وب سایت Red Bull توصیه شده است که این محصول را "قبل از فعالیت ورزشی شدید و یا هنگام کم شدن انرژی در طی مسابقه" مصرف کنید. خانم اپلگیت به مصرف کنندگان این نوشیدنیها اخطار کرده است که به هیچ وجه در طی ورزش از آن استفاده نکنند زیرا عصاره کافئین و شکر موجب میشود که توانایی بدن در جذب آب کم شده یا از بین برود.

بنا به گفته دکتر لارنس اسپرلینگ Laurence Sperling، متخصص قلب، یک مورد نگران کننده دیگر، ترکیب نوشیدنیهای انرژی زا با نوشابه های الکلی است. ترکیب کافئین و الکل، ترکیبی بسیار خطرناک است و میتواند از مشکلات ابتدایی قلبی مانند تپش قلب و افزایش فشار خون، تا حمله قلبی را به وجود آورد. البته تعجبی ندارد که در وب سایت Red Bull میخوانیم : "با توجه به گزارشات طبی، این نوشیدنی اثری بر هضم الکل ندارد."

ترکیب با الکل
ترکیب الکل و کافئین خطر جانبی دیگری نیز در بر دارد. ترکیب یک ماده محرک با الکل، که خاصیت آرام بخش دارد، موجب میشود که نه تنها فرد مصرف کننده بیش از حد الکل بنوشد، بلکه به خاطر حس هوشیاری مصنوعی که به او دست داده است، متوجه مستی خود نیز نشده و با دست زدن به اعمالی که در آن به هوشیاری کامل نیاز است(مانند رانندگی) خطراتی برای خود و دیگران به وجود بیاورد.

در نتیجه، در حالی که نوشیدنیهای انرژی زا به خودی خود نا سالم نیستند، در عین حال از نوشیدنیهایی که همین مقدار کافئین در بر دارند، قوی تر و انرژی زاتر نیستند. در نتیجه ورزشکاران نباید به تبلیغات بی پایه تولید کنندگان این نوشیدنیها توجه کرده و تغذیه خود را بر اساس این نوشیدنیها قرار دهند.drlpincus.com
"مجله الکترونیکی فریا" به عنوان لینک منبع،

تهیه کننده سند: Pani

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو