کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
اگر تو بیایی به کوچه ی خزان زده ی انتظار خسته ی من شکوه کهکشانها بستر گامهای تو خواهد...

جزئیات بیشتر...
کل کل شعری حمید مصدق + فروغ فرخزاد + جواد نوروزی ... و حالا مهدی خودمون
حمید مصدق : تو به من خندیدی و نمی دانستی من به چه دلهره از...

جزئیات بیشتر...


Dehydration - از دست دهی آب بدن
« 4723 بازدید »

شرح: امروزه مصرف آب به هنگام مسابقات امری عادی است. از دست دادن آب بدن به چه معناست؟
از دست دادن آب بدن در حقیقت به کم شدن آب و مواد معدنی مهمی مانند پتاسیم از خون گفته می‌شود. اگر شما دچار چنین مشکلی شوید اندامهای حیاتی بدن شما مثل کلیه‌ها، مغز و قلب نمی‌توانند کار خود را به درستی انجام دهند چرا که این اندامها نیاز مبرمی به میزان مشخصی آب و املاح معدنی دارند.


آیا بدن ما برای جبران آب از دست رفته به ما کمک می‌کند؟
دمای بدن انسان با روش تعریق همیشه سعی در باقی‌ماندن در دمای 37 درجه را دارد. نتیجه این عمل کم شدن آب بدن خواهد بود و در صورتی که آب بدن بیش از حد کم شود می‌تواند مشکلات زیادی در پی داشته باشد.

علائم ازدست دادن بیش از حد آب بدن چیست؟
اگر شما تشنه هستید و لبها و دهان شما خشک شده است شاید به این مشکل دچار شده باشید. نوع بسیار جدی و خطرناک این پدیده هنگامی است که رنگ لبهای شما مایل به آبی باشد و دارای نبض ضعیف و سرگیجه باشید و به تندی تنفس کنید.

در روز مسابقه (‌یا تمرین) چگونه باید از نوشیدنیها استفاده کرد؟
شما باید نوشیدن مایعات را از صبح زود آغاز کنید. دو ساعت مانده به شروع مسابقه حدود 600 میلی لیتر مایعات بنوشید، سپس 15 دقیقه مانده به شروع مسابقه 500 میلی لیتر مایعات بنوشید. پس از شروع مسابقه این نکته مهم است که به آب دسترسی داشته باشید و در صورت امکان و نیاز هر 15 دقیقه حدود 100 – 150 میلی لیتر آب بنوشید. بعد از پایان بازی حتما سعی کنید سریعا آب بنوشید تا قبل از وقوع مشکل ازدست دادن آب بدن از آن پیشگیری کنید.

بهتر است چه نوع نوشیدنی بنوشیم؟
در اصطلاح ورزشی به بهترین نوشیدنی ایزوتونیک گفته می‌شود، این نوع نوشیدنی شامل 6-8 گرم هیدرات کربن در هر 100 میلی لیتر مایع است. همچنین نوشیدنی ایزوتونیک دارای املاح مورد نیاز بدن است که باعث جذب سریع آن میشود. تقریبا تمام انواع نوشابه‌های بدون الکل خاصیت جلوگیری از دفع بیش از حد آب بدن را دارند. آب ساده نیز به دلیل ارزان بودن و در دسترس بودن یکی از پر طرفدارترین انواع نوشیدنیهاست که بسیار مؤثر نیز می‌باشد. بعضی از انواع نوشیدنیها مثل کولا، لیمونادها و نوشابه‌های انرژی زا معمولا بیش از 10 گرم در 100 میلی لیتر هیدرات کربن دارند. بنابراین ، این نوع نوشیدنیها باعث توقف بدن در به کارگیری مایعات می‌شوند چراکه مراحل جذب آنها بسیار طولانی خواهد بود.

آیا چای و قهوه جهت انرژی زایی مؤثر هستند؟
چای و قهوه به میزان کم مشکلی ایجاد نمی‌کنند اما بدلیل داشتن کافئین بیش از حد توصیه نمی‌شوند.

پس بهترین نوشیدنیها به هنگام استراحت و زندگی روزمره یک ورزشکار کدامند؟
بهترین نوع نوشیدنی در هر زمان آب و انواع آب‌میوه تازه می‌باشد.


"مجله الکترونیکی فریا" به عنوان لینک منبع،

تهیه کننده سند: Pani

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو