کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
باور نمی کنم که از میانتان رفتنی شدم موجی به سوی نور بودم ؛ به ساحل شب ماندنی شدم باور نمی...

جزئیات بیشتر...
ک.2جهان کندالینی و مراکز آن
روح عشق شنبه, ‏1391/05/07 ‏09:06:31 اگر ما واقعاً باز و...

جزئیات بیشتر...


چرا نوزاد انسان قادر به راه رفتن نیست؟

« 3780 بازدید »


تصویر
شرح: خبرگزاری مهر : در حالی که نوزاد بسیاری از جانوران تنها به فاصله چند ساعت پس از تولد می توانند روی پای خود بایستند و راه بروند، نوزاد انسان تا مدت زمانی نزدیک به یک سال پس از تولد قادر به راه رفتن نیست . این سوال تا چندی پیش ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده بود ، تا اینکه ...

گروهی از دانشمندان دانشگاه لوند در سوئد با استفاده از روش مدلسازی دریافتند چرا نوزاد انسان در بدو تولد قادر به راه رفتن نیست. این الگو می تواند آغاز اولین قدمهای یک جاندار را بر اساس اطلاعاتی در زمینه وزن مغز همان جاندار ( زمان تکامل مغز) پیش بینی نماید.

نتیجه این مدل سازی نشان داد مکانیزم نرونی که زمینه ساز آغاز راه رفتن است در بسیاری از پستانداران به یکدیگر مشابه است و این مکانیزم در زمانی فعال سازی می شود که تکامل مغز آغاز شده باشد.

به بیانی دیگر در حالی که نوزاد انسان تا قبل از یک سالگی و بچه فیل تا قبل از یک روزه شدن قادر به راه رفتن بر روی پاهای خود نیستند هر دو این فرایند را در نقطه مغزی مشابهی آغاز می کنند که آن مرحله آغاز تکامل مغزی است.

مطالعات پیشین محققان بر روی موشها نشانه هایی از رابطه میان آغاز راه رفتن و آغاز تکامل مغزی جانداران را آشکار کرده بود و آنها برای اثبات این نشانه ها به بررسی رابطه میان عوامل مختلف مانند ابعاد مغز و ساختار بیومکانیکی پاها و لحظه آغاز راه رفتن در میان ۲۴ گونه پستاندار پرداختند.

محققان متوجه الگویی شدند که می توان آن را به واسطه تفاوتهای حجم مغز جانداران توضیح داد.

نتایج نشان داد ساختار بیومکانیکی پاها نیز نقش مهمی در لحظه آغاز راه رفتن دارد اما به هر حال اهمیت آن به اندازه اهمیت عاملی مانند حجم مغز نیست و اینکه جاندارانی مانند انسان که قادر به ایستادن بر روی کف پای خود هستند زمان بیشتری را برای دستیابی به مرحله آغاز راه رفتن نیاز دارند. محققان این نشانه ها را به ساختار مغز ارتباط دادند زیرا پاهای جاندارانی که بر روی کف پا می ایستند از ساختار بیومکانیکی بسیار پیچیده ای برخوردار است که این پیچیدگی نیازمند قدرت بالاتر مغزی برای پردازش و فعالسازی بوده و این قدرت بیشتر نیز نیازمند صرف زمان بیشتر برای تکامل مغز خواهد بود.

تهیه کننده سند: Mehdi

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو