کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
انتظار من از لحظه های امشب و هر شب به وسعت لحظه های رسیدن، بار رحیل بسته است ! آری دگر این...

جزئیات بیشتر...
ساز خاموش
شعر من با مدد ساز تو آوازی داشت کی شود باز، که شوری به چمن در...

جزئیات بیشتر...


خالق بنز از مکانیکی تا میلیونری‌
« 3371 بازدید »


تصویر
شرح:

کمتر کسی را سراغ داریم که با نام ماشین بنز آشنا نباشد و رویای داشتن آن را در سر نپروراند.

بنز اولین خودرویی است که با سوخت بنزینی به حرکت درآمد. خالقش پسری بود خلاق و بااستعداد که در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد. پدرش تعمیرکار و مکانیک موتورهای اتومبیل بود و پسرش عاشق تحصیل و علم. کارل بنز علی‌رغم این که پدرش بسختی معاش زندگی‌اش را تامین می‌کرد، توانست به همت والدینش به تحصیل ادامه دهد و قدم در دانشگاه بگذارد.

او توانست در دانشگاه در رشته پلی‌تکنیک فارغ‌التحصیل شود؛ البته در کنار درس به پدرش در تعمیر اتومبیل نیز کمک می‌کرد.

کارل اهل یکی از شهرهای آلمان به نام کارلسروهه بود. پس از پایان تحصیلاتش، اولین تجربه کاری‌اش طراحی ساخت یک کارخانه در شهر مانهایم بود، ولی دیری نپایید که کارش را از دست داد و وارد شرکتی ساختمانی در وین شد.

او سپس در سال 1871 تصمیم گرفت در شرکتی که متعلق به خودش است، کار کند.. به همین خاطر با یک مکانیک به نام آگوست ریتر، اولین شرکت خود را در مانهایم آلمان تاسیس کرد، ولی نتوانست به همکاری با شریکش ادامه دهد. او تصمیم گرفت با کمک نامزدش، برتا ریگر، موانع موجود بر سر راه خود را بردارد. برتا جهیزیه‌اش را فروخت و به او در خرید سهام ریتر کمک کرد. آنها یک سال بعد با هم ازدواج کردند و صاحب 5 فرزند به نام‌های ایگن، ریچارد، کلارا، تایلد و آلن شدند.

کارل بنز اگرچه در ابتدا در تجارت موفقیتی به دست نیاورد و شانس به او روی خوشی نشان نداد؛ اما با تلاش بی‌وقفه توانست چند امتیاز مهم برای تولید و تکمیل موتورهای دوزمانه دریافت کند. او تا زمانی که به استانداردهای موردنظرش نمی‌رسید، دست از کار نمی‌کشید.

وی با کمک مخترعان و همکاران جدیدش و با پشتیبانی مالی یک بانک در مانهایم، یک شرکت سهامی را تاسیس کرد. 50 درصد سهام این شرکت در اختیار کارل بود، ولی به عنوان یک عضو هیات‌مدیره و سهامدار از حق اظهارنظر کمتری نسبت به دیگران برخوردار بود؛ چراکه همکاران و دیگر سهامداران شرکت درصدد بودند به نوعی نفوذ خود را در شرکت افزایش دهند و این رفتارها و در نهایت برخوردها سبب شد که کارل بنز پس از یک سال شرکت را ترک کند.

در همان سال بنز یک پشتیبان مالی دیگر به نام فردریک ویلهم ایلینگر در ماکس رز پیدا کرد. فردریک یک فروشگاه دوچرخه‌فروشی داشت و بنز متوجه علاقه زیاد او به وسایل موتوری شد و در همان زمان بود که بنز با کمک فردریک و یک شرکت دیگر، شرکت خود را به نام بنز راه‌اندازی کرد.

 
آنها توانستند نیروی کار شرکت خود را به 25‌نفر افزایش دهند. آنها تا جایی پیشرفت کردند که دیگر قادر بودند امتیاز تولید موتورهای بنزی خود را به دیگران واگذار کنند. بعد از این بود که بنز تصمیم گرفت تمام وقتش را صرف توسعه موتورهای اتومبیل کند. سرانجام او موتورهای چهارزمانه بنزینی خود را روی کالسکه‌ای نصب کرد و در سال 1886 بود که توانست از اولین خودروی بنزینی خود بهره‌برداری کند و آن را به نمایش عمومی بگذارد.

تا سال 1887 او 3 مدل از این نوع خودروها را طراحی کرد. بنز، مدل اول را در سال 1906 به موزه آلمان اهداء کرد. مدل دوم را چندین بار طراحی و بازسازی کرد و مدل سوم هم دارای چرخ‌های چوبی بود که همسرش، برتا برای اولین بار با این خودرو به مسافرت طولانی رفت. در سال 1886 بنز توانست به مرحله‌ای از موفقیت برسد که تولیداتش دیگر جوابگوی تقاضای مردم نبود، در نتیجه تصمیم گرفت کارخانه خود را توسعه دهد.

بتدریج «بنز» در امر خودروسازی پیشتاز شد و در سال 1899 به یک شرکت سهامی بزرگ تبدیل شد. به طوری که در آن زمان سالانه 572 دستگاه خودرو تولید می‌کرد.

دوران پس از موفقیت‌

در سال 1903 کارل از کارهای فنی کناره گرفت تا به عنوان ناظر هیات مدیره به کار خود ادامه دهد. این اقدام او به دنبال مشاجره‌ای بود که با مدیرعامل داشت. اما 3 سال بعد به این نتیجه رسید که شرکتی به نام خودش یعنی «کارل بنز» در لیرنبورگ آلمان تاسیس کند. سهامداران این شرکت خودش و پسرانش بودند. آنها در ابتدا تمام تلاش‌شان را بر این گذاشتند که خودروهایی با موتور بخار تولید کنند. ولی زمان در حال تغییر بود و تقاضا برای این موتورها کاهش یافت، بنابراین او مجبور شد خط‌مشی خود را تغییر دهد. در سال 1912 «بنز» شرکت را به عنوان یک شریک ترک کرد و پسرانش را تنها گذاشت و شرکت بسرعت پیشرفت کرد و شعبه‌هایی در بازارهای مختلف ایجاد کرد.

برای مثال در انگلیس خودروهای تولیدی این شرکت به خاطر کیفیت بالایی که داشتند به عنوان تاکسی به کار گرفته شدند و هر روز بر محبوبیت آنها افزوده می‌شد. در سال 1923 کارل آخرین خودروهای تولیدی خود را ساخت. این خودرو 8 و دیگری 25 اسب بخار قدرت تولید می‌کرد. هر دوی اینها را بنز برای استفاده شخصی خودش نگه داشت و از آنها لذت برد و هرگز آنها را نفروخت و این خودروها اکنون در موزه نگهداری می‌شوند.

انتخاب نام مرسدس‌
مرسدس نام یک دختر اسپانیایی است و نام دختر امیل یکینگ، تاجر بزرگ اتریشی است و کارل نام او را روی محصول خود گذاشت. پدر این دختر نماینده فروش محصولات بنز بود.

کارل بنز در چهارم آوریل 1929 در منزلش واقع در لیدنبورگ درگذشت و امروزه خانه‌اش به عنوان دفتر مرکزی مرسدس بنز استفاده می‌شود.


اگرچه خودش چندان از ثروتش بهره‌مند نشد، اما امروزه کارخانجات بنز زیباترین و بهترین اتومبیل‌ها را به بازار عرضه می‌کنند و سبب افتخار بازماندگان کارل می‌شوند.

درآمد بنز

گروه خودروسازی مرسدس متشکل از برندهای مرسدس بنز، مای‌باخ، اسمارت، مرسدس بنز AMG و مرسدس بنز مک لارن است. این گروه در سال 2004 بیش از یک میلیون و 226 هزار و 800 دستگاه از خودروهای خود را به فروش رساند. به دلیل برخی از مسائل زیست محیطی، فروش برند مرسدس بنز در سال 2003 دو درصد کاهش داشت و این در حالی است که فروش بخش اسمارت این گروه به دلیل معرفی مدل جدید 22 درصد افزایش داشته است.

درآمد گروه مرسدس در سال 2004 به 6/49 میلیارد یورو رسید.

 

گروه مرسدس سعی کرده است به منظور سودآوری بیشتر، عمده تمرکز خود را متوجه مسائل مربوط به کیفیت، راندمان و قدرت محصولات خود کند.

 

کیفیت یکی از مهم‌ترین خصیصه‌های برند مرسدس بنز است. آنها در طول روند تولید بارها خودرو را مورد آزمایش قرار می‌دهند و پس از آن نیز سعی می‌کنند با ارتباط با فروشندگان و مشتریان از کیفیت و چگونگی محصول خود پس از تولید اطلاع حاصل کنند.

 

فروش 2004 گروه مرسدس در بازارهای توسعه یافته متفاوت بوده است. به عنوان مثال در اروپای غربی 3 درصد کاهش و در اسپانیا 10‌درصد افزایش داشت و در بازار چین با 6 درصد افزایش به 9800 دستگاه رسید.

 

منبع : روزنامه جام جم


تهیه کننده سند: Mehdi

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو