کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
باورت نمی شود که من وارهاده در میان حیرت کنون مانده با کورسویی از فانوس خاطرات دور در...

جزئیات بیشتر...
فرهنگ شریف
فرهنگ شریف، نوازنده سرشناس تار، در سال ۱۳۱۰ در آمل به دنیا آمد. از...

جزئیات بیشتر...


ایجاد طرح به روی کابینت
« 9504 بازدید »


تصویر
شرح: از آنجا که کابینت‌های آشپزخانه همواره در معرض بخارات ناشی از پخت غذا قرار دارند، پس از گذشت مدتی فرسوده می‌شوند و ظاهر اولیه خود را از دست می‌دهند.

 

در سال‌های پیشین، در سیستم کابینت‌بندی، تنها از فلز استفاده می‌شد که البته همان‌طور‌که می‌دانید فلز نیز در مجاورت مستقیم با آب و رطوبت به سرعت زنگ می‌زد و آسیب می‌دید.

 

پس از آن رفته رفته این ماده جای خود را در قسمت درها، به چوب داد که آنها هم مقاومت چندانی در برابر عوامل محیطی یاد شده نداشتند و با گذشت زمانینه چندان مدید، پوسته پوسته می‌شدند؛ ولی امروزه کاربرد چوب و فلز در سیستم کابینت بندی آشپزخانه‌ها بسیار کم شده و این مواد جای خود را به محصولی دیگر به نام ام دی اف داده‌اند.

این ویژگی‌ها برای کابینت‌های آشپزخانه و حتی دیگر محیط‌هایی که بخارات آب به میزان زیادی در آن مکان‌ها وجود دارد (مثلا سرویس‌های بهداشتی)، حائز اهمیت است؛ لذا جایگزین شدن)MDF( به جای چوب و فلز به دوام سرویس‌های آشپزخانه و سرویس‌های مشابه کمک می‌کند.

با این وجود، اگر کابینت‌های قدیمی چوبی یا فلزی یا ترکیبی از چوب و فلز به کار رفته در آشپزخانه شما به مرور زمان پوسته پوسته شده و ظاهری ناخوشایند یافته است و در ضمن تعویض آنها نیز برایتان امکان‌پذیر نیست، لازم نیست نمای نازیبای آنها را از این به بعد نیز تحمل کنید؛ بلکه کافی است چند قوطی رنگ روغنی ساختمان و ابزار مورد نیاز برای رنگ‌آمیزی را تهیه کرده و دست به کار شوید.

اولین اقدام زیرسازی است. در صورتی که پوشش نمای کابینت آسیب دیده یا احتمالاً مواردی مانند شکستگی یا ترک خوردگی به خصوص در چوب، پیدا کرده است، ابتدا مراحل بتونه کردن و سمباده کشی را انجام دهید و سطحی صاف جهت رنگ آمیزی آماده کنید.

رنگ آمیزی سطوح بدنه کابینت یا درهای آن را با توجه به مشخصات سطح، می‌توانید با قلم مو یا غلتک انجام دهید. پس از آن که رنگ زمینه خشک شد می‌توانید از انواع تکنیک‌های پتینه استفاده کنید و با تماس ضربات پارچه، اسفنج، یا هر نوع مواد بافت دار دیگری مانند آنها، طرحی را ایجاد کنید.

البته برای اجرای چنین تکنیک‌هایی معمولا سطوح درها بستر مناسب‌تری هستند؛ لذا بهتر است بدنه و دیواره‌ها را به رنگ ساده‌ای پوشش دهید و سپس درها را به رنگی متناسب و روشی دلخواه طرح دار کنید.

در این جا به چند روش ساده و کاربردی برای رنگ‌آمیزی کابینت‌ها اشاره می‌کنیم:

شما می‌توانید از تکنیک‌های پتینه در محدوده‌ای خاص از دریا دیواره‌های کابینت استفاده کنید.

به این ترتیب که به وسیله چسب نواری کاغذی اطراف قسمت‌هایی را که می‌خواهید توسط یکی از این تکنیک‌ها طرح دار شود، بپوشانید یا به اصطلاح ماسکه کنید؛ سپس طرح مورد نظر را که در داخل این محدوده ایجاد شده، اجرا کنید. پس از کندن چسب‌ها خواهید دید نمای کابینت آشپزخانه تان به طرزی زیبا و متفاوت آراسته شده است.

مثلا می‌توان سطح در را با رنگ سبز پررنگ پوشش دهید، سپس با چسب نواری، دو سطح مربع شکل در میان و نواری مستطیلی در سه وجه آن تشکیل داده و طرح‌هایی را نیز با ضربات پارچه‌ای آغشته به ترکیب همان رنگ سبز با سفید و تماس با محدوده داخل چسب‌ها ایجاد کنید.
 

کاربرد تکنیک استنسیل‌

شما می‌توانید طرحی متناسب و دلخواه انتخاب و به وسیله طلق، شابلونی از آن درست کنید. حال شابلون را در مکان‌های مورد نظر روی در یا بدنه کابینت و روی رنگ زمینه قرار دهید و به وسیله قلم مو یا یک تکه ابر و رنگ، طرح را چاپ کنید.

مثلا ابتدا روی سطح قرمز در کابینت خود، شابلونی به شکل چهارگوش نامساوی قرار داده و به وسیله آن، داخل محدوده ایجاد شده را با رنگ سفید بپوشانید؛ سپس طرح مشکی را روی همین چهارگوش سفید چاپ کنید.

در واقع در این پروژه دو بار از تکنیک استنسیل استفاده شده و چهره‌ای جدید و زیبا به آشپزخانه شما می‌دهد.

البته این مثال نوعی سبک مدرن به شمار می‌رود اما شما می‌توانید با توجه به سبک آشپزخانه تان طرح و رنگی متناسب انتخاب کنید.

در صورتی که پوشش کابینت شما چه از جنس چوب و چه از جنس فلز یا حتی روکش‌های سطحMDF ساده و سالم است، می‌توانید این تکنیک را تنها با هدف تزیین روی کابینت‌ها انجام دهید و روی همان زمینه موجود طرح مورد نظر را چاپ کنید. به این ترتیب نمای کابینت شما به راحتی زینت می‌یابد.

در صورتی که شابلون مورد استفاده شما از سطحی بزرگ تشکیل شده که تمام سطح درِ کابینت را می‌پوشاند، کافی است ابتدا به وسیله پیچ‌گوشتی، درها و دسته‌های آنها را باز کنید سپس درها را روی روزنامه یا پلاستیک بزرگ قرار دهید.

اگر به رنگ زمینه نیاز است، ابتدا رنگ‌آمیزی را انجام دهید، سپس شابلون را روی کل سطح درِ کابینت قرار دهید.

رنگ دیگری انتخاب کنید و آن را به وسیله اسپری همان رنگ یا پیستوله، بر سطح شابلون و در نهایت درِ کابینت بپاشید. پس از پایان کار، شابلون را بردارید و شاهد نقش دار شدن تمام سطح در کابینت باشید.

برای طرح دار کردن پوشش کابینت‌های آشپزخانه‌ها، مانند دیگر سطوح، راه‌های بسیاری وجود دارد که شما می‌توانید با به کارگیری خلاقیت و نوآوری از آنها استفاده کنید.

شما به راحتی می‌توانید با استفاده از چسب‌های کاغذی و با چسباندن آنها به موازات هم به صورت عمودی یا افقی روی درهای کابینت قدیمیتان و سپس رنگ آمیزی فضای داخل آنها، به وسیله قلم مو یا غلتک، به همین سادگی نمای سطح انتخابی را راه راه کنید.

البته لازم نیست همه درها را به این طرح درآورید بلکه تلفیق رنگ و طرح نیز نمایی زیبا و متفاوت ایجاد می‌کند. همچنین به یاد داشته باشید برای رنگ کردن درهای کابینت‌ها، نیازی به استفاده از تنها یک رنگ نیست؛ بلکه کاربرد رنگ‌های متنوع و هماهنگ در کنار هم محیطی دلپذیر و شاد را سبب می‌شود.

یادتان باشد نوع رنگی که برای هر یک از تکنیک‌های فوق انتخاب می‌کنید باید قابل شست و شو باشد.

رنگ‌های روغنی و همچنین رنگ‌های آکریلیک (برای چاپ‌ها و پتینه) از این ویژگی برخوردارند. توجه کنید شستشوی رنگ‌های روغنی براق در مقام مقایسه با نوع مات آنها راحت‌تر است.
تهیه کننده سند: Mehdi

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو