کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
موسیقی یعنی اندیشه، یعنی هستی را باید کردن، یعنی صدای باران را آهنگ زندگی کردن، موسیقی یعنی در...

جزئیات بیشتر...
از فرصت ها استفاده کنید
مردی با اسلحه وارد یک بانک شد و تقاضای پول کرد وقتی پولهارا...

جزئیات بیشتر...


جنوا، شهر فراری
« 6612 بازدید »


شرح:   جنوا بندری در شمال ایتالیا و مرکز استان جنوا د رمنطقه لیگوریاست. این شهر با حومه حدود 890 هزار نفر جمعیت دارد. جنوا شهر اقوام باستانی لیگوریان بوده و نامش را هم از زبان این قوم گرفته است. در زبان آنها جنوا به معنی زانو یا قوزک است و این نام را به علت موقعیت جغرافیایی استان به آن داده‌اند. در زبان لاتین جنوا به معنی دهان است. در سال 2006 بخش قدیمی شهر، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

شهر جنوا تاریخی کهن دارد. اولین ساکنان آن الیگورها قومی ایتالیک بودند. از 2000 تا 2500 سال پیش از میلاد مسیح، جنوا سکنه داشته است. در دوران حکومت رومی‌ها جنوا رونق گرفت و به بندری مهم تبدیل شد. کارتاژها در سال 209 پیش از میلاد، جنوا را ویران کردند. پس از جنگ با کارتاژها شهر بازسازی شد و تجارت پوست، پشم و عسل در آن گسترش یافت. کالاهایی که با کشتی به جنوا وارد می‌شد، به شهرهایی چون تورتونا و پیاچنزا حمل می‌شد. در سال 1746 نیروهای اتریش، جنوا را فتح کرند و در سال 1768 به دست فرانسوی‌ها افتاد. در سال 1810 مردم جنوا علیه فرانسوی‌ها قیام کردند و سرانجام شهرشان را آزاد ساختند.
در طول جنگ جهانی دوم، نیروی هوایی بریتانیا شهر جنوا را بمباران کرد. یکی از بمب‌ها روی کلیسای جامع سن‌لورنزو افتاد، اما منفجر نشد. این بمب هم‌اکنون در همان محل قرار دارد و گردشگران به تماشای آن می‌روند.
پایتخت فرهنگی اروپا
در سال 2004 اتحادیه اروپا جنوا را به همراه شهر فرانسوی لیل، پایتخت فرهنگی اروپا اعلام کرد. شهر جنوا با وسعت 243 کیلومترمربع بین دریای لیگوریان و کوه‌های آپنین واقع شده است. شهر در امتداد ساحل گسترش یافته به طوری که طولش 30 کیلومتر است. شهر آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد. زمستانش معتدل با میانگین برودت 8 درجه سانتی‌گراد و تابستانش گرم با میانگین دمای 24 درجه سانتی‌گراد است.
اختلاف دمای 24 ساعت شبانه‌روز از 6 درجه سانتی‌گراد بیشتر نمی‌شود. ژوئیه خشک‌ترین ماه سال است، در حالی که بیشترین باران در ماه‌های اکتبر و نوامبر می‌بارد.
جنوا شهری بادخیز است. در بیشتر روزهای زمستان، بادهای شمال، هوای سرد اروپای شمالی و مرکزی را به این شهر می‌آورند و البته همین بادها سبب صافی هوای جنوا می‌شوند.
در شهر گاهی نیز باد جنوب شرقی که از دریا می‌آید، جریان می‌یابد. این باد برخلاف باد شمال، هوای گرم و مرطوب را به جنوا می‌آورد.
خانه کریستف کلمب
جنوا مانند دیگر شهرهای ایتالیا، دیدنی‌های زیادی دارد. میدان فراری از جاهای تماشایی شهر است. اطراف این میدان چند بنای تاریخی و ارزشمند به چشم می‌خورد که یکی از آنها ساختمان اپرا و دیگری کاخ تاریخی است. همچنین خانه‌ای قدیمی در ضلعی از میدان به چشم می‌خورد که می‌گویند کریستف کلمب، کاشف قاره آمریکا در آنجا به دنیا آمد.
قلعه‌ها و قصرها در باغ
اگر به جنوا سفر کردید، حتما از بخش کهنه یا قدیمی شهر دیدار کنید که در فهرست میراث جهانی یونسکو است و بناهای تاریخی و هنری متعددی در آنجا قرار دارد. موزه‌های متعدد، دانشکده هنر و کاخ‌های حکمرانان جنوا در سده‌های مختلف، برخی از این آثار است. کلیسای سن‌لارنس، بندرگاه قدیمی و موزه هنرهای شرقی، شماری دیگر از دیدنی‌های جنواست.
شهر جنوا، باغ‌ها و بوستان‌های زیبا و سرسبزی دارد که مردم شهر و گردشگران به طور گسترده به این مکان‌ها می‌روند. علاقه‌مندان پیاده‌روی و دویدن نیز باغ‌های تاریخی جنوا را جاهایی مطلوب برای ورزش کردن می‌دانند.
باغ‌های قلعه آلبرتیس، از جاذبه‌های مشهور جنوایند که با وسعت 82 هزار مترمربع در مرکز شهر قرار دارند. فضاهای سبز بزرگ‌تر در بیرون از منطقه مرکزی شهر بنا شده‌اند که یکی از آنها بوستان نروی با مساحت 96 هزار مترمربع است که چشم‌اندازی به دریا دارد. باغ‌های زیبای پالاوی چینی هم تماشایی‌اند. وسعت این باغ‌ها 265 هزار مترمربع است. بسیاری از موزه‌ها و کاخ‌های تاریخی شهر نیز باغ‌های ویژه خود را دارند.تهیه کننده سند: Pani

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو