کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
مرا ببخش ... زمن مپرس چرا ، چگونه ؟ تا کی این چنین بی قرار و نا آرام ؟ دلی که بینوای تو...

جزئیات بیشتر...
بزرگتر از آنچه تصور می کنید
روزی نیکیتا خروشچف، نخست وزیر سابق شوروی، از خیاط مخصوصش خواست تا از...

جزئیات بیشتر...


کالاتراوا

« 6571 بازدید »

شرح: معرفی کالاتراوا

معمار اسپانیایی متولد(1951) والنسیا.در رشته های مهندسی عمران و معماری تحصیل کرده و استاد ساخت پلهای معلق می باشد.او حدود 50 پل را در طول دهه اخیر طراحی کرده است. هرچند که اکثر این پلها در مقیاس عظیم مهندسی از نظر طول دهانه نیستند اما ساختار غیر معمول اکثر آنها نظر انسان را به خود جلب می کند.

تحصیلات مهندسی خود را در انستیتو تکنولوژی
Federral Institute
زوریخ سوئیس  سپری کرده وتحصیلات هنر و معماری را در دانشگاه والنسیا گذراند.

توانایی های کالاتراوا در مقوله هنر و معماری در کنار شناخت وسیع استراکچر بنا امکان دست یابی به طراحی های سطوح غیر معمول و مجسمه وار را برای او میسر کرده است.

وی در سال 1979 (در سن 28 سالگی)برنده جایزه
auguste perret
به جهت انعطاف و دلپذیری استراکچری بناهایش شدکالاتراوا معمولا در کارهایش هچون اکثر معماران  های-تک  تاکید فراوانی در جهت نمایان ساختن وجهه عملکری بنا دارد.

از دیگر ویژگیهای مهم در طراحی های کالاتراوا الهام گرفتن او از فرمهای طبیعی است. استفاده از منحنی ها درکارهای او فراوان به چشم می خورد. شاید به این دلیل که اکثر فرمهای موجود در طبیعت منحنی
می باشند و حتی حرکاتی که در طبیعت صورت می پذیرد.(مثلا قانون کوریولیس در حرکت مایعات یا سطوح گاوس در الکتریسیته ) .

الهام از فرم چشم . ساختمان آسمان نما-والنسیا  ( تصویر روبرو)
همانطور که در ابتدای معرفی کالاتراوا آوردیم او علیرغم معمار در حقیقت یک مهندس و پل ساز است.
اما آنچه قابل توجه است ، پل برای کالاتراوا چیزی فراتر از یک عبور ساده است.بعنوان مثال در پل بیلبائو که در تصویر دیده میشود برخلاف آنچه انتظار میرود یعنی استفاده از دو پروفیل در موازات هم  جهت نگهداری کابلهای کششی ، تنها از یک پروفیل لوله بصورت یک منحنی از یک سمت پل به سمت دیگر میرود بصورتی که در وسط پل این پروفیل درست روی سر عابرین قرار دارد ولی در دو سو در کنار پل قرار دارد.

حرکت نهفته ای که در اکثر این پلها نهفته است سبب ایجاد سازه ای پویا می گردد که انسان را دچار تحیر می نماید. هر چند کالاتراوا چندان نظریه پرداز بزرگی در زمینه معماری نمی باشد اما کارهایی بسیار زیبا بدون نظریه پردازیهایی پیچیده طراحی کرده است.معمار ی او برخلاف برخی از معماران کنونی به راحتی و بدون نیاز به اطلاع از نظریات شخصی معمار قابل درک است.پل) Zubizuri –(بیلبائو                                            

من فکر میکنم این جمله که کالاتراوا معماری است که خط راست را دوست ندارد چندان درست نباشد اما جمله ای است که درباره او گفته می شود.


تهیه کننده سند: poyan

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو