کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
... پس از تو هجوم گریه و درنگ بغض زمان پس از تو درغبار غروب ، شکست انحنای افق پس از تو...

جزئیات بیشتر...
به انگشت نخی خواهم بست
به انگشت نخی خواهم بست تا فراموش، نگردد فردا زندگی شیرین...

جزئیات بیشتر...


از کوره در رفت
« 3127 بازدید »

شان نزول: کوره آهنگری که در قدیم با زغال سنگ و زغال چوب و در عصر حاضر، با برق و نفت و گاز روشن می‏شود، برای جدا کردن آهن از سنگ و گداختن آهن به کار می‏رود. در کوره، آهن را تا آن اندازه حرارت می‏دهند که به شکل مذاب درآید و از آن، برای ساختن ابزار مورد نیاز زندگی استفاده می‏کنند. برای گداختن آهن، قاعده بر آن است که درجه حرارت کوره آهنگری را کم‏کم بالا می‏برند، تا آهن سرد، رفته رفته حرارت بگیرد و مذاب شود؛ زیرا بعضی آهن‏ها این خاصیت را دارند که اگر یکباره در معرض حرارت شدید قرار گیرند، سخت گداخته و با صداهای مهیبی منفجر می‏شوند و از کوره در می‏روند، یعنی به خارج از کوره پرتاب می‏شوند. افراد زود واکنشی و عصبی مزاج، اگر حوادث ناگهانی به آنان روی آورد، آتش خشم و غضب‏شان چنان زبانه می‏کشد که همانند آهن گداخته، از کوره اعتدال خارج می‏شوند و کارهایی دور از انتظار دیگران، از آنها سر می‏زند که پس از فروکش کردن غضب، از کرده خود پشیمان می‏شوند. بنابراین، اصطلاح «از کوره در رفتن» در مورد افراد تندخو که توانایی کنترل اعصاب را ندارند، در معنا و مفهوم مجازی به کار می‏رود.
ترجمه فارسی: بیشتر در مورد افرادی به کار می‏رود که سخت خشمگین می‏شوند و حالتی غیرارادی و دور از عقل و منطق به آنها دست می‏دهد. در چنین مواقعی، چهره آنان پرچین و سرخ می‏شود، رگ‏های پیشانی و شقیقه آنها ورم می‏کند، فریادهای هولناک می‏کشند و خلاصه رفتار جنون‏آمیزی از آنها سر می‏زند. از حضرت علی علیه‏السلام در این‏باره روایت است: «زنهار از خشم؛ زیرا آغاز آن دیوانگی و انجامش پشیمانی است».

تهیه کننده سند: مریم

نظرات بازدید کنندگان (1 نظر)    

آپارتمان A4A: طراحی سئو