کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
کاش می شد کوچه باغ عشق را در میان گامهای خسته ای تقسیم کرد کاش می شد در نگاه سرد...

جزئیات بیشتر...
10 هزارمین بازدید!
...

جزئیات بیشتر...


ویژگی های ادبی-عراقی
« 3321 بازدید »

شرح: قرن هفتم و هشتم از نظرموضوعات شعری و بدایع ادبی و استفاده شاعران از نکات لطیف و ظرایف ادبی یکی از بی نظیرترین و کامل ترین دوران شعر فارسی به شمار می رود .در این دوره صنایع بدیعی در شعر رواج یافت . در این دوره تشبیه و استعاره  هر دو رواج تام وتمام یافت و به مناسبت رواج موضوعات عرفانی و دینی و اخلاقی ،بسیاری از مسائل ذهنی و مجرد در شعر طرح شده است اگر چه گروهی از این عناصر خیال تکراری است و اما در مقایسه  با دوره ی شعری قرن های بعد جدید وابداعی به شمار می رود. انواع صنایع شعر ا زجمله تضاد ، پارا دکس،ایهام ،ایهام تناسب و دیگر ریزه کاری های ادبی در شعر این دوره موج می زند و به لطافت ادبی این دوره افزوده است مولوی از نظر قدرت و تسلط در زبان فارسی از نوابغ این دوره است و سعدی معلم شعرو نثر ادبی ایران از قدرتمندترین و زبان آورترین ادیبان زبان فارسی در این دوره پرورش یافته است.
درشعر این دوره اندک اندک با غلبه اندیشه عرفانی در شعر تأثیرپذیری و انعکاس اسطوره های ایران باستان کمتر به چشم می خورد و افزونی لغات و ترکیبات عربی ،استفاده از مضامین قرآن،احادیث به وفور به چشم می خورد.

تهیه کننده سند: masoud

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو