کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
مادر ای بهار جاودان و همیشه سبز که بوی گلهای محبت را با تمام وجود از درون تو ای بهار می شنوم ...

جزئیات بیشتر...
10 چشم انداز شگفت انگیز و هراسناک دنیا 2
برج ایلاورا ( استرالیا) این برج که محلی برای گام برداشتن بر مناظر...

جزئیات بیشتر...


غزل
« 5864 بازدید »

شرح: در لغت به معنی آواز پر پرنده و به معنی عشقبازی و معاشقه با معشوق است در اصطلاح ادبی  یکی از قالبهای شعر است که به احساسات درونی و وصف زیبایی های معشوق و بیان حالات درونی می پردازد که معمولاًبین 5 تا 14 بیت دارد و از نظر نوع قافیه بندی همچون قصیده است یعنی بیت مطلع آن مصّرع(مصرع اول و دوم و مصرع های دوم همه ابیات دارای یک قافیه است و این ابیات در یک وزن و موسیقی عروضی سامان می گیرد در آخرین بیت نیز شاعر نام شعری یا تخلص خود را می آورد. در قرن ششم با ورود عرفان به شعر فارسی و زوال مدح و ممدوح زمینی این نوع از قالب شعری توسط حکیم ثنایی ایجاد گردید. اگر به سیر تطور شعر فارسی توجه شود متوجه خواهیم شد که در قرون ششم و هفتم که دوره تاریخی قصیده های مدحی به غروب نزدیک گردید قسمت آغازین قصیده همانگونه که در بخش قصیده نوشته شد و وصف طبیعت و شاید توصیفی از درون شاعر است جدا گردید و به عنوان نوع جدیدی از قوالب شعر به عنوان تغزل و یا غزل ابداع شد می توان نمونه هایی از غزل مستقل و شروع تطور را در آثار شهید بلخی و تکامل آن در قرون ششم در آثار حکیم سنایی پی گیری کرد.
انواع غزل فارسی را می توان طبقه بندی کرد:
به غزل عاشقانه،عارفانه،مضنون پردازانه،سیاسی که نوعی معاشقه و عشق بازی با وطن است و غزل نو اشاره نمود البته لازم به ذکر است که این طبقه بندی نگاه به غزل از منظر موضوع و محتوای غزل است. اگر نه نوع ترکیب بندی و استخوان بندی از نظر قافیه پردازی و شاکله کلی تفاوتی دیده نمی شود،کما اینکه به نظر این حقیر تغزل در سیر تطور خود امروز به شعر نیمایی،سپید و حتی تصاویر رسیده است که از نطر محتوا می تواند غزل باشد هر چند از نظر قالب نوع دیگری از شعرپردازی است اما برای پرهیز از تشتت آرا در این بخش به آن نمی پردازیم ودر صورتی که بخشی به عنوان نقد ادبی ایجاد شددر آنجا به ارائه آرا خواهیم پرداخت.
همانگونه که اشاره شد موضوعات اصلی غزل بیان احساسات و عواطف و ذکر جمال و کمال معشوق و شکایت از بخت و روزگار است،هر چند غزلیات نخستین ،شباهت تامی به تغزل دارند اما فرق غزل و تغزل یکی در مقام معشوق و دیگری در لحن شعر است.
نمونه های غزل به ترتیب سیر تاریخی
شاد زی با سیاه چشمان،شاد               که جهان نیست جز فسانه و باد
زآمده شادمان بباید بود                    و از گذشته نکرد باید یاد
من و آن جعد موی غالیه بوی            من و آن ماه روی حور نژاد
نیک بخت آن کسی که دادو بخورد      شور بخت آنکه نخورد و نداد
باد و ابر است این جهان فسوس         باده پیش آر،هر چه بادا باد      
شاد بوده است از این جهان هرگز       هیچ کس؟تا از او تو باشی شاد
داد دیده است از او به هیچ سبب         هیچ فرزانه؟ تا تو ببینی داد
                                                               رودکی

تهیه کننده سند: مریم

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو