کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
هیچ تجربه ای برای یک آفتابگردان، تلخ تر از هرزگی آفتاب نیست. خسته ام از روزهایی که بدنبال...

جزئیات بیشتر...
The Kite Runner بادبادک باز
داستان افغانی, مارک فارستر , 2007, خالد عبدالله، زکریا ابراهیم،...

جزئیات بیشتر...


چهره ی مرد هنرمند در جوانی
« 6955 بازدید »


تصویر
موضوع: ادبیات داستانی
نویسنده: جیمز جویس
مترجم: منوچهر بدیعی
ناشر: نیلوفر
سال انتشار: چاپ دوم 1385
سایر آثار نویسنده: اولیس
معرفی کتاب: مروری بر کتاب
به نظر مترجم ، خواندن «چهره مرد هنر مند در جوانی » برای شناخت شخصیت استیون ددالوس در « اولیس» واجب است و قرار بود که این کتاب همراه با ترجمه « اولیس» منتشر گردد که کار ترجمه متن و « یاداشتها» و « بررسیها» آن ( مجموعا در چهار جلد حدودا 2400 صفحه) ده سال است به پایان رسیده است .
اما به دلایلی که در اینجا نیاز به ذکر آنها نیست این شاهکار عظیم تا کنون منتشر نشده است .
این داستان، که ماجراهای پسری ۲ ساله را تا ۲۰ سالگی بیان می‌کند، بسیار زیبا و پیچیده است و در آن به مسایل زیادی مثل ایرلند، انسان، کودک، ترس و خدا پرداخته می‌شود. منتقدان بر این باورند که این داستان مقدمهٔ داستان اولیس شاهکار جیمز جویس و زندگی‌نامه اوست.

نویسنده روایت رمان را که توسط سوم شخص مفرد بیان شده با ذهنیات استفان ددالوس ادغام کرده و خواننده در بعضی قسمت‌های رمان با این ادغام روایت و ذهنیت مواجه می‌شود. نویسنده، تلاش ددالوس را برای غلبهٔ روحی بر عوامل منفی اطرافش از جمله رفتار نامناسب برخی از معلمین و خشونتی که بین پسرهای مدرسه رواج دارد، شرح داده و نوسانات درونی ددالوس برای این غلبه روحی مورد نظر جویس بوده‌است.

جویس در شخصیت اصلی رمان، یعنی استفان ددالوس، تردید و آشفتگی و پوچ‌گرایی نسل جدید را نشان داده‌است. نویسنده از تلمیح استفاده کرده و با استفاده از متن کتاب مقدس صحنه مرگ و قیامت را در این رمان نوشته است.

منبع : ویکیپدیا
در کتابخانه کیانا موجود است: بلی

تهیه کننده سند: فرحناز

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو