کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
خدایا؛ اون عشق بزرگی که من دنبالش بودم اون اتفاق عظیمی که مطمئن بودم باید بیفته تا زندگیم زیر...

جزئیات بیشتر...
قیمت معجزه
وقتی سارا دخترک هشت ساله ای بود، شنید که پدر ومادرش درباره برادر...

جزئیات بیشتر...


تاریخ سری بهادران فرس قدیم

« 2609 بازدید »


تصویر
موضوع: داستان فارسی- قرن 14
نویسنده: سیروس شمیسا
ناشر: فردوس
سال انتشار: 1382
سایر آثار نویسنده: داستان یک روح” به نقد روانکاوانه داستان بوف کور
معرفی کتاب: شمیسا:در کتابخانه مدرسه بهادریه جهانگیرنگر ( مدرسه عالیه ادیان مندرسه ) در بین انبوه مخطوطات موریانه خورده و حشره زده و خاک گرفته ، کتاب نسبتاً قطوری بود تحت عنوان " تاریخ سری بهادران فرس قدیم " که با همه صعوبت در قرائت ( به شرحی که خواهد آمد ) برای من جاذبه و کشش خاصی داشت .


تمام صفحات بر اثر حشره زدگی سوراخ شده و پر از نقطه به نظر می رسید و لذا قرائت دقیق و سریع آن ممکن نبود ...

تاریخ سری بهادران فرس قدیم داستان سالکی است که برای زیارت استاد از راه های صعب العبوری در زمستانی سخت عبور می کند و پس از دیدار و مصاحبت کوتاه مدت در بهاری خوش باز می گردد اما معلوم نیست که راوی یک نفر است که در یک زمان رفته و باز گشته یا چند نفر در زمان های مختلف به این سفر مبادرت ورزیده اند. به هر حال اگر هم چنین باشد همه انها یکی هستند و یکسان به نظر می رسند. گویی یک نفر در چند زمان است که خاطره های سفر خود را می نویسد و سخنان استاد خود را مرور می کند. قهرمان اصلی بهادر غمگین و استر اوست که گویا جنبه سمبولیک دارد ان دو در ان جاده های تنهایی یار و مصاحب یک دیگرند. سخنان استاد به قول خود او باید فراموش شود. این سخنان ـ اشاره وار ـ یاداور سخنان عارفان کهن است و در ان اشاره های متعددی به ارا و عقاید و سخنان عارفان و شاعران کهن و حتی معاصر دیده می شود. با توجه به این که قصد این عارفان که از یک سلسله سری بوده اند مبارزه با دیوان و تسلط بر دنیای روح و معنویت است از این رو به صورت بهادرانی جنگ اور نمودار شده اند و همواره در میادین نبرد به سر می برند. نثر کتاب ادبی و کهن است و در لا به لای ان مصراع ها و ابیاتی گنجانده شده است. سبک کتاب که ظاهر صورت سفرنامه و خاطره نویسی دارد تلفیقی از شیوه های جدید داستان نویسی و نثر نویسی کهن ادبیات فارسی است. کتاب حاوی سمبل ها و تمثیل هایی است که خواننده باید انها را برای خود تفسیرکند.  
   

تهیه کننده سند: فرحناز

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو